Početna / Makedonija 3 / Царовска: Нема да се градат бегалски кампови во Визбегово, туку населба за бездомници

Царовска: Нема да се градат бегалски кампови во Визбегово, туку населба за бездомници

Во прифатниот центар во Визбегово ќе се гради населба за бездомните лица кои до неодамна живеejа под Кале, а не камп за мигранти, објави денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовскa на својот Фејсбук профил.

ВМРО-ДПМНЕ, наведува Царовска, шири лажни вести дека во прифатниот центар во Визбегово ќе се градат бегалски кампови.

„Ги повикувам граѓаните да не наседнуваат на лажните документи кои се споделуваат по социјалните мрежи. Вистината е следната: Во прифатниот центар во Визбегово ќе се гради населба за бездомните лица кои до неодамна живееа под Кале, а не камп за мигранти. Оваа одлука е усвоена уште пред една година со која Владата трајно ќе им обезбеди дом на повеќе 80 лица кои живееја на улица. Очигледно паниката кај ВМРО-ДПМНЕ е преголема па се спремни ваквите хумани решенија да ги злоупотребуваат. Повторно јасно порачуваме – бегалски кампови нема да се градат и бегалци нема да се населуваат во нашата земја“, стои во објавата.

Check Also

„Supreme sport“ – најдобриот фитнес центар Ви е на дофат: Bи ги гарантира посакуваните резултати!

Посакувате да изгледате совршено, а се уште се прашувате каде Вашиот физички изглед ќе најдобро …

x Close

Lajkujte našu Facebook stranicu